Починаючи з 24.02.2022 року тисячі сімей через підступні атаки рф залишились без своїх домівок, що були вщент зруйновані або сильно пошкоджені.
Питання компенсації за зруйноване/пошкоджене нерухоме майно давно обговорювалось в суспільстві та опрацьовувалось законотворцями.
Аж ось, 22.05.2023 року набирає чинності відповідний Закон «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
Основні положення
Знищені об’єкти нерухомого майна – це об’єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання внаслідок бойових дій… відновлення яких є неможливим шляхом ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним.
А саме, це:
– квартири, будинки садибного типу, садові, дачні будинки;
– об’єкти будівництва (частково збудовані);
– складові частини об’єктів будівництва (квартири в недобудованих будинках).
Тобто ми бачимо, що в даному випадку мова йде про житловий фонд нерухомості. Щодо нежитлової нерухомості питання ще не вирішене.
Компенсація надається в формі
– виконання робіт по відновленню об’єкта та/або надання будівельних матеріалів для таких робіт;
– надання грошових коштів для будівництва будинку садибного типу, садового/дачного будинку;
– фінансування придбання квартири (у тому числі фінансування інвестування в його будівництво) з використанням житлового сертифіката.
Отже, кошти суто цільові і не можуть бути використані ні на що інше. Більше того, таке новопридбане/збудоване за ці кошти житло заборонено продавати протягом п’яти років.
Отримати компенсацію можуть: громадяни України – власники знищеного чи пошкодженого майна, замовники будівництва об’єкта, інвестори будівництв, щодо яких було видано дозвільні документи, члени кооперативів та спадкоємці всіх перелічених осіб.
Суворо обмежено отримання компенсацій особам, щодо яких застосовано санкції та засудженим за злочини проти України.
Також, Закон описує перелік документів, який має зібрати і подати отримувач компенсації, а також передбачає створення комісій, які будуть розглядати питання надання компенсацій заявникам. Комісії створюються при місцевих радах.
Деталі компенсацій за пошкоджене житло визначені постановою Кабінету міністрів України від 21.04.2023р. № 381.
Деталі щодо зруйнованого житла ще не розкриті у спеціальній постанові КМУ.
Це, питання механізму оцінки вартості зруйнованого житла та розмірів компенсацій, що можуть бути нараховані.
Послуги юристів DLS GROUP:
- Усні та письмові консультації щодо ситуації клієнта (чи може людина отримати компенсацію, куди слід звертатись, який пакет документів готувати).
- Супровід процесу отримання компенсації (допомога у зборі пакету документів, подання документів на розгляд, контроль розгляду звернення).
- Оскарження рішення Комісії щодо відмови в наданні компенсації чи оскарження суми нарахованої компенсації.