Більшість військовослужбовців, які боронять Україну у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, мають сім’ї: дружин, чоловіків, дітей, батьків похилого віку. Вони є годувальниками своїх родин.
На жаль, захист Батьківщини справа ризикова та частина українських бійців гинуть, а їх сім’ї своїх годувальників втрачають.
Стаття 29 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що пенсії в разі втрати годувальника сім’ям військовослужбовців призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби.
Отже, хто з членів сім’ї загиблого має право на призначення пенсії по втраті годувальника?
– Дружина/чоловік/батьки – якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку та мають необхідний страховий стаж, визначені статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
– діти померлого годувальника (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника), брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років (братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків, інших годувальників);
– чоловік (дружина), а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника – якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
– дід і бабуся – при відсутності осіб, які за законом зобов’язані їх утримувати.
Для отримання пенсії по втраті годувальника вказані вище особи повинні звернутись до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) для написання заяви про призначення/перерахунок пенсії та надати перелік документів, визначений в Законі.
Який перелік документів слід зібрати для оформлення пенсії по втраті годувальника?
Документи, які додаються до заяви про призначення/перерахунок пенсії частково надаються заявником, частково запитуються у військовій частині, де проходив службу загиблий воїн.
Заявник надає такі документи:
- заява (заповнюється у військкоматі);
- копія свідоцтва про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісти зниклим чи оголошення його померлим, або витяг з ЄРДР, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про зникнення особи;
- копія медичного свідоцтва про смерть годувальника (за наявності);
- копія паспорту та ідентифікаційного номеру заявника;
- копія свідоцтва про шлюб, про народження дитини;
- довідка з навчального закладу (в разі призначення пенсії дитині, якщо дитина навчається);
- довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування членів сім’ї на утриманні померлого (загиблого) або про сумісне проживання до дня смерті годувальника (надається Центром надання адміністративних послуг або сільською радою);
- довідка про відкриття рахунку, назву та номер відділення АТ «Ощадбанк» за місцем проживання заявника;
- копії посвідчень, які дають право на встановлення підвищень до пенсії (наприклад, Посвідчення Учасника бойових дій в зоні АТО).
- Витяг з протоколу засідання Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв.
Військова частина, за запитом Військкомату, надає:
- грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем припинення служби;
- витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв’язку зі смертю;
- висновок про обставини загибелі чи смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби при виконанні службових обов’язків.
Який розмір пенсії по втраті годувальника мають отримувати члени його сім’ї?
Пенсія в разі втрати годувальника відповідно до Закону призначається у таких розмірах:
- 70 % грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї;
- 30 % заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї, якщо військовослужбовець помер внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, не пов’язаного з проходженням служби.
В будь якому випадку, пенсія на кожного члена сім’ї повинна становити не менше:
- 7 800 грн. – на кожного з батьків та подружжя,
- 6 100 грн. – на кожну дитину.
Послуги юристів DLS GROUP:
- Первинна усна консультація стосовно конкретного випадку клієнта;
- Допомога в зборі документів для отримання пенсії;
- Підготовка та направлення адвокатських запитів та заяв до військових частин, Військкоматів, Пенсійного фонду;
- Подання та супроводження судових позовів